Błędy są dobre

Czy istnieje jeden, tajemniczy, pilnie strzeżony sekret ludzi sukcesu?

Jeśli tak, to można by go wyrazić zdaniem i zasadą: Niech twoje sprawy staną się pilne

Jeżeli nauczysz się sprawiać, by bieg twoich codziennych spraw, rozmaitych drobnych i większych obowiązków przybrał piny charakter – doświadczysz prawdziwego dotyku czarodziejskiej różdżki. Niech twoją domyślną zasadą działania stanie się: Tak szybko, jak to tylko możliwe.

To naprawdę cholernie miłe uczucie, gdy twoją swoistą dyscypliną sportową, staje się – zaskakiwanie innych szybkością działania.

Zapewniam cię, jeśli zaczniesz uprawiać taką szczególną dyscyplinę sportu, gdy nabierzesz w niej wprawy i zaczniesz stawać się zawodnikiem wyczynowym – satysfakcja jest gwarantowana. Również ta finansowa.

Być może przyjdzie ci do głowy szereg wymówek; np. taka, że przecież kiedy szybko pracujesz – robisz więcej błędów.

Zgoda. Ale uwierz mi, osobom, które zaskakują wszystkich dookoła szybkością działania, zdecydowanie o wiele więcej się wybacza. Poza tym – błędy są dobre! Tylko popełniając błędy tak naprawdę się uczymy. A co więcej, ten, kto ze strachu przed popełnianiem błędów nie podejmuje działania w ogóle, bądź choćby działa na zwolnionych obrotach, nigdy nic wielkiego nie osiągnie. Nie dojdzie do niczego szczególnego. I najpewniej – nigdy nie będzie zarabiał wielkich pieniędzy.

Warto jest robić rzeczy dobrze. Ale jeszcze bardziej warto mieć na uwadze, że dążenie do perfekcji często oznacza paraliż.

Pożądane jest robienie rzeczy tak w ogóle. Sam proces, bez ciśnienia na doskonałość. Która przecież jest z zasady nie do osiągnięcia.

Kto boi się popełniać błędy, kieruje się tym, żeby koniecznie wszystko i zawsze robić dobrze. Kto się tego nie boi – dokonuje rzeczy niesamowitych!

Jeden z twórców sławnej swego czasu firmy IBM lubił podkreślać przy każdej możliwej okazji: „Kto chce się wybić w mojej firmie, musi podwoić liczbę popełnianych przez siebie błędów.” To dzięki błędom zdobywamy doświadczenie. A doświadczenie jest bezcenne i nie da się go zdobyć w inny sposób. I to pomaga nam szybko podejmować kolejne, coraz lepsze decyzje. A jeżeli tylko 51% twoich podejmowanych szybko decyzji okaże się właściwych – staniesz się bardzo bogatym człowiekiem

Chciałbyś być postrzegany jako, ktoś, kto dokonuje czegoś nadzwyczajnego?

Rób rzeczy tak szybko, jak to możliwe. Samo zwrócenie uwagi na tempo, w jakim działasz już zmieni ogromnie dużo. I – nie bój się popełniać błędów!