Dlaczego ludzie nie oszczędzają

Człowiek, który pieniądze zarówno wydaje, jak i oszczędza jest szczęśliwy, ponieważ korzysta z obu tych przyjemności. Tak, oszczędzanie może być naprawdę przyjemne. I zdecydowanie ma sens.

Nie spotkałem jeszcze osoby, która zapytana o to stwierdziłaby, że oszczędzanie jest bez sensu. Istnieje mnóstwo powodów, dla których trzeba i warto oszczędzać. I praktycznie wszyscy się z nimi zgadzają! Dlaczego więc tak mało osób faktycznie oszczędza? I dlaczego w naszym kraju większość osób nie ma praktycznie w ogóle odłożonych żadnych pieniędzy?

Najczęściej decydującą rolę gra tu jeden z poniższych powodów. Albo wszystkie one razem.

  • Po pierwsze, ludzie myślą, że później zarobią tak dużo, że oszczędzać teraz po prostu nie warto. Tymczasem nigdy nie dzieje się tak, że zarabiamy wystarczająco dużo. Nasz standard życia podnosi wraz ze wzrostem dochodów. I po prostu będziemy wydawać coraz więcej. Bez nawyku stałego odkładania pieniędzy – nigdy nie będziesz prawdziwie bogaty. Majątek budujesz w równym stopniu – dzięki zwiększaniu dochodów i oszczędzaniu.
  • Po drugie, wiele osób kultywuje takie podejście: Ja teraz chcę żyć, chcę korzystać z życia, a oszczędzanie jest trudne, ciężkie i oznacza wyrzeczenia. Gdy tymczasem poziom ogólnego zadowolenia z życia osób, które regularnie odkładają część swoich dochodów jest dużo wyższy niż u tych, które tego nie robią! Oszczędzanie jest po prostu przyjemne i łatwe – dla każdego.

Są też ludzie, którzy wprawdzie zapytani wprost tego nie przyznają, ale w głębi żywią przekonanie, że oszczędzanie tak naprawdę wcale takie ważne nie jest. Lub wydaje im się, że nie byliby w stanie zmienić się na tyle, żeby zacząć oszczędzać. Jest to podejście z wielu powodów szkodliwe i złudne. Przekonania i nastawienie względem oszczędzania możesz zmienić w każdej chwili.

W końcu są też osoby, które są przekonane, że oszczędzać nie warto, bo to i tak z istocie nic nie daje. W końcu odsetki są haniebnie niskie, szaleje inflacja…

Rzeczywistość jest taka, że to właśnie oszczędzanie uczyni z ciebie milionera. Oczywiście konieczna jest jeszcze wiedza o tym, jak zgromadzony kapitał najkorzystniej zaprząc do pracy, aby zbudować potężny majątek. Niemniej ten kapitał musisz najpierw jakoś zgromadzić; z zera – na ten pierwszy milion czeka się cholernie długo. Tak długo, że większości z nas życia nie starczy.

A co ty sądzisz o oszczędzaniu?