Wszystko samo się ułoży

Ludzie mają ogromną tendencję do myślenia życzeniowego. I lubią być optymistami. „Wszystko samo się ułoży, kiedy tylko zacznę wreszcie dobrze zarabiać”. Nie muszę teraz nic zmieniać, wszystko kiedyś będzie lepiej.

Znasz to? Lub masz w swoim otoczeniu osoby z takim podejściem?

Prawda jest taka, że nikt nie stanie się bogaty wyłącznie dzięki temu, że dobrze zarabia. Nawet, jeśli faktycznie jego miesięczne dochody są całkiem niezłe. Nic się w rzeczywistości nie zmieni, jeśli ty sam się nie zmienisz.

Bogactwo i majątek powstają nie dzięki temu, że dostajesz co miesiąc więcej pieniędzy. Bogatym człowiekiem stajesz się dzięki temu, że pieniądze zostają u ciebie!

Innymi słowy – dzięki oszczędzaniu. Ci, co nie oszczędzają, mimo dobrych zarobków hodują jedynie coraz większe długi.
 
Podejście i kierowanie się zasadą, skoro zarabiam lepiej niż wcześniej, skoro dostaję co miesiąc relatywnie dużo – to będzie tak zawsze. I będzie już tylko lepiej. W związku z tym wydajesz wszystko co dostajesz, a często dużo więcej. Przecież skoro tak świetnie zarabiam, to w końcu wszystko pospłacam, no nie? Dlaczego teraz miałbym sobie czegokolwiek odmawiać? Skoro wkrótce będę spał na pieniądzach? Mój mentor zwracał moją uwagę, jak powszechne jest takie myślenie i opisywał to wprost jako idiotyczne.

Przekonanie i wiara w to, że większe zarobki uczynią cię bogatym, to czysta naiwność. To się samo nigdy nie wydarzy.

Możesz paradoksalnie zarabiać ile tylko chcesz, a twoja sytuacja finansowa i tak się nie zmieni. Znam mnóstwo osób, które zarabiają więcej niż dobrze, nawet po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, a i tak nie mają niczego poza długami! Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wyższe dochody nie zmieniają trwale twojej materialnej sytuacji?
 
Dzieje się tak wtedy, gdy pomimo wzrostu zarobków nie zmienisz się ty sam! Zawsze trzeba dążyć do zwiększania swoich dochodów. Ale jeżeli nie dajesz rady z tym, co masz dzisiaj, to i nie poradzisz sobie, zarabiając dwa razy więcej. Dlatego zacznij już teraz. Nieważne, w jak trudnej sytuacji finansowej jesteś. Nigdy nie będzie ci łatwiej niż teraz. Od dzisiaj zacznij odkładać 10% swoich dochodów. Pomyśl o tym w ten sposób – jeśli twoje dochody na ten moment są niskie, nigdy nie będzie to takie proste jak dzisiaj. Taka okazja już się nie powtórzy.

Większość ludzi nie zmienia swoich nawyków finansowych, nawet jeśli zarabia znacząco więcej.

Dlatego oszczędzaj od zaraz; gdy wypracujesz sobie trwały nawyk w tym obszarze, będziesz to robił już zawsze. I będziesz czerpał z tego coraz większą przyjemność i satysfakcję. Obiecuję ci, jeśli zmienisz się ty sam – staniesz się bardzo bogatym człowiekiem.